STANDINGS
UPDATED 9/27/2010
Click Here
WSIRA - REGION 2  INFR QUALIFIERS 2010 

                               Year End                           Sudden Death                   3rd Place
Bareback:                None                                 None  
Saddle Bronc:          Weston Heath                    None 
Bulls:                      Simon Jim                         Jay Garza 
Ladies Barrel Race:  Kim Smartlowit                  Una Johnson 
Ladies Breakaway:   Jenna Johnson                  Jackie Jim 
Calf Roping:             Casey Green                    Clint Bruisedhead 
Steer Wrestling:       Brad Parrish                     Greywolf Herrera 
Team Roping -Hdr:   Mike Holyan                      Cody Barney 
                    -Hlr:    Ed Harry                           Casey Green 
Sr. Tm Roping-Hdr:  Bob Joseph                       Roger Fiander                   Bucky Jackson
                     -Hlr:   Melvin Joseph                   Jim Lawrence                    Jerry Parrish
Sr. Breakaway:       Bob Joseph                       Joe Moses                        Lee Tom
Jr. Breakaway:        Tysen Green                      Colton David                     Jonathan Watlamet
Jr. Barrel Racing:    Koral Smartlowit                 Annie Barney                    Taylor Pete
Jr. Steer Riding:      Colton David                      Nick Beard                        Joseph Scott

2011 STANDINGS 
CLICK HERE 
WSIRA - REGION 2  INFR QUALIFIERS 2011 

                               Year End                           Sudden Death                   3rd Place
Bareback:                None                                   None  

Saddle Bronc:          Justin Whiteclay                   Weston Heath

Bulls:                      Joe Escalera                        Cheyne Olney

Ladies Barrel Race:  Kayonnie Badonie                Hayley Dondero-Campbell 

Ladies Breakaway:   Serena Dahozy                    Jackie Jim 

Calf Roping:             Michael Holyan                    Clint Bruisedhead 

Steer Wrestling:       Clint Bruisedhead (2nd)         Blaine Wheeler                     

Team Roping -Hdr:    Mike Holyan                        Ed Harry
                    -Hlr:     Ralph Rogers                      Willie Coversup 

Sr. Tm Roping-Hdr:   Herman Anderson                Bob Joseph                      Lee Tom            
                     -Hlr:    Jerry Parrish                        Melvin Joseph                  Ralph Rogers      

Sr. Breakaway:         Lee Tom                             Bob Joseph                      Jerry Parrish

Jr. Breakaway:         Chance Guerrero                  Phillip Williams                 Taylor Pete

Jr. Barrel Racing:      Taylor Pete                         Annie Barney                    Wiwinu Mills

Jr. Steer Riding:        Chance Guerrero                 Nick Beard                       Dreamer Best

FINAL 2012 STANDINGS
CLICK HERE
WSIRA - REGION 2  INFR QUALIFIERS 2012

                               Year End                           Sudden Death                   3rd Place
Bareback:                Alex Cate                           Randy Redwolf  

Saddle Bronc:          Justin Whiteclay                  Preston Tom

Bulls:                       Ethan Weiser                      Shawn Best, II

Ladies Barrel Race:  Annie Quinn Barney             Kayonnie Badoni 
   TOUR QUALIFIER:  COURTNEY FRAZIER (and Year End Winner)

Ladies Breakaway:   Jenna Johnson                    Courtney Frazier

Calf Roping:             Jordan Dove                        Clint Bruisedhead 
   TOUR QUALIFER:  MICHAEL HOLYAN (and Year End Winner)

Steer Wrestling:       Clint Bruisedhead                Andrew Mills                     

Team Roping -Hdr:    Cody Barney                       Michael Holyan
                    -Hlr:     Cort Herrera                        Hazen Herrera 
  TOUR QUALIFIER: HEELER, CLINT HARRY

Sr. Tm Roping-Hdr:   Bob Joseph                         Herman Anderson               Lee Tom            
                     -Hlr:   Jerry Parrish                        Melvin Joseph                     Carl Johnson      

Sr. Breakaway:        Alan Foreman                     Carl Johnson                       Bob Joseph

Jr. Breakaway:        Oliver Williams                    Pheonix Everano                  Cheyenne Dove

Jr. Barrel Racing:      Annie Quinn Barney           Wewinu Mills                       Taylor Pete

Jr. Steer Riding:        Benjamin Billey                 Dreamer Best                       Gavin Begay

2013 STANDINGS 

CLICK HERE
Double click here to add text.
WSIRA - REGION 2  INFR QUALIFIERS 2013

                               Year End                           Sudden Death                   3rd Place
Bareback:                 Francis Marchand  (ALSO TOUR QUALIFIER)

Saddle Bronc:          Francis Marchand           

Bulls:                        Francis Marchand            

Ladies Barrel Race:  Annie Quinn Barney             Carley Frazier 
   
Ladies Breakaway:   Courtney Frazieer                 Carley Frazier

Calf Roping:             Mitch Dove                            Mike Holyan 
   TOUR QUALIFER:  Clint Harry

Steer Wrestling:      Clint Bruisedhead               Casey Lawrence                     

Team Roping -Hdr:    Cody Barney                       Hdr- Travis Thom
                       -Hlr:     Pheonix Everano                 Hlr- Ed Harry
  TOUR QUALIFIER: HEELER, CLINT HARRY

Sr. Team Roping-Hdr:   Bob Joseph                         Hdr- Oliver Pimms                             
                           -Hlr:    Melvin Joseph                      Hlr- Jim Lawrence 
                         ALSO TOUR QUALIFIERS
    OTHER TOUR QUALIFIERS:  HEADERS:  Lee Tom, Rudy Blossom
    TAKING THE YR END SPOT WILL BE:
                        Hdr- Roger Fiander     
                        Hlr- Jerry Parrish
    These qualifications could change based on the remaining Region Finals and the Final 
    Tour Standings.                                      

Sr. Breakaway:        Jim Lawrence                     Alan Forman

Jr. Breakaway:        Annie Barney                      Cheyenne Dove
  TOUR QUALIFIER: PHEONIX EVERANO (YEAR END WINNER)

Jr. Barrel Racing:      Randi Rae Sam               Vicky Valdez
  TOUR QUALIFIER: WIWINU MILLS

Jr. Steer Riding:        Benjamin Billey                Gavin Begay

WESTERN STATES INDIAN RODEO ASSOCIATION
Oregon, Nevada, California, Idaho